• Sjezd od Kněhyně do údolí Čeladenky
    neděle 20.8.2000
    Tento den jsem jel na klasickou vyjížďku s kopřivnickými bikery. Jeli jsme na Pustevny a to trošku netradičně. Klasicky jsme jeli ke Frenštátu kolem řeky a pak do Trojanovic také kolem řeky. Ale do Raztoky jsme nedojeli, dříve jsme odbočili vlevo a střídavě po loukách a lesem jsme po zvlněné vrstevnici dojeli na Bystré, kde jsme se ale ve směru otočili a začali stoupat do lesa, až jsme najeli na asfaltovou cestou, vedoucí od Optimitky (od Raztoky). Přes "esíčko" jsme vystoupali až na hřeben a dali se doprava na Pustevny. Tam jsme si dali polívku a pivo. Kamarádi (Vláďa, Dan, Libor V. a Roman S.) se dali na průzkum nové cesty, vrstevnicové, vedoucí na Frenštáckou strana. Já se od nich odpojil, neboť jsem měl jiný cíl, a to Frýdlant.
    Zvolil jsem si teda trasu, vhodnou pro celoodpružené kolo a jel jsem: nejdříve směrem pod Čertův mlýn, což je celkem po rovné vrstevnici a hřebenu, pod Čertovým mlýnem u cedule chráněná krajinná oblast jsem odbočil vlevo, na úzkou stezku. Následuje stoupání, asi 3x jsem musel slézt z kola kvůli spadlým stromům a 3x kvůli půdní erozi (no prostě kus stezky chybělo). Ale jinak se to dalo jet prakticky celé a navíc v tom parném dni tu bylo ve stínu vlchko a chladněji a tím se lépe jelo. Po vyjetí z lea jsem se rázem objevil v sedle mezi Kněhyní a Čertovým mlýnem. Nyní, když jsem chtěl dojet na rozcestí na východní straně Kněhyně (kousek pod vrcholem vede škvárová asfaltka a obepíná vrchol dokola, ze tří stran), tak jsem měl 2 možnosti: buď jet přímo lesem, kolem studánky a nebo sjet kousek dolů na tu asfaltovou cestu a dojet tam po mírném stoupání. Zvolil jsem si první možnost a jel pěkně ve stínu, lesem. Dojel jsem teda na to asfaltovo-šotolinové rozcestí na východní (nebo východně jihovýchodní) straně Kněhyně a sputil se na odbočce přímo po lesní cestě.
    Tento sjezd opravdu stojí za to a dá se přirovnat délkou, např. sjezdu z Lysé hory do Ostravice! (tj. naklesáte skoro 1000 výškových metrů). Řítíte se pořád z kopce, šlapat nemusíte vůbec (nebo spíše nemůžete) a různě dlouhé rovinky jsou odděleny zatáčkama, z níchž většina se dá rychle projet. V první po lovině je povrch více kamenitý, na což se více hodí celoodpružené kolo a ve spodní části je i více hlíny a jehličí. Úplně dole sjedete na pěkně upravenou cestu (je to nějaké turistická značka) a již v klidu sjedete do údolí čeladenky.
    Jak jsem již psal, v tento den byl velký pařák, teda jenom v údolí. A tak jsem dále již jel v klidu, do Čeladné a pak po pravé) cyklostezce do Frýdlantu.Zpět na Romanovou MTB stránku

Beskydské MTB info | WWW rozcestník | seznam maratonů | Kopřivnický DRTIČ | CykloArt bike klub | beskydské trasyAktualizace: , (C) 1999, webmaster