• Zimní zdolání Lysé hory
  sobota 8.1.2000
  Již dříve jsem chtěl vyjet na Lysou horu, ale nemohl jsem nikoho sehnat (ne každému se chce ve sněhu na takový kopec). Nakonec jsem se domluvil s Markem z Frýdku, co jezdí na Pointu, že druhou sobotu po Novém roce vyrazíme. Dali jsme si sraz ve Frýdlantě, zvolili na vrchol modrou značku a začali stoupat. Vrchol byl ve mrakách, nebyl ani vidět. Vjeli jsme do lesa a celkem v pohodě zvládli první stoupání. Na vrstevnicové cestě pod mohylou Ivančenou se nám mezi mraky rozkral krásný pohled na krajinu a tak jsme si udělali první dvě fotky.

  Roman

  Tohle jsem já, za mnou je údolí Malenovic a vpravo je Frýdlant nad Ostravicí. Ten kopec naproti (více vpravo) je Ondřejník v celé své šířce.

  Marek

  Marka jsem vyfotil s pohledem více vlevo, za ním je další z hřebenu Lysé hory, v mraku se ztrácí Smrk a kdyby bylo jasno, tak jde vidět ještě Kněhyně a Radhošť. Pak jsme pokračovali dál, pasáž nad Ivančenou (po modré značce) jsme ještě většinou jeli (hlavně Marek), ale jak přišel prudký stoupák do lesa, tak to jsme už tlačili. Ještě těsně pod vrcholem jsme kousel jeli, ale pak přišla závěrečná sjezdovka, kde jsme ke konci už ani nemohli tlačit biky, protože se sníh tak propadal, a tak jsme je museli nést na zádech (jak šerpové :-)

  Marek a Roman před chatou

  Na vrcholu jsme si dali ve spodní chatě, v Šantánu, polívku. Vyfotit jsme se ale pak nechali u horní chaty. Pak jsme se rozjeli po červené značce směr Ostravice. Tento sjezd nemá cenu popisovat, a už vůbec ne jetý po sněhu. To se musí zažít! No prostě kola vám na zledovatělých místech ustřelují, ráfkové brzdy nebrzdí, špalky po 1000 metrovém klesání pořádně ubývají.... Nakonec jsme sjeli tak rychle, že jsme si uvědomili až dole, že jsme neblýskli žádnou akční fotku. A tak jsme se na jendom, už celkem rovném rozcestí, ještě jednou blýskli.

  Marek

  Marka jsem vyfotil, jak jede hlubším sněhem - od kol se mu práší.... :-)

  Roman

  No a já jsem se pokoušel o smyk, ale podařilo se mi to jen trošku vyhnout. Pak jsme již sjeli po široké zasněžené (a místy jen trošku zledovatělé) cestě do Ostravice, k nádraží. Pro cestu k Frýdlantu jsme samozřejmě zvolili nejdříve pravý břeh a pak přejeli přes nový most u fotbalového stadionu na levý břeh a pokračovali dál. Marek pak odbočil na "zkratku" na Čeladnou, díky níž ale ještě trochu zajel na Malý smrček. No a já dojel už normální cestou do Frýdlantu.Zpět na Romanovou MTB stránku

Beskydské MTB info | WWW rozcestník | seznam maratonů | Kopřivnický DRTIČ | CykloArt bike klub | beskydské trasyAktualizace: , (C) 1999, webmaster