• Vyjížďka na Lysou horu - vydařená
  neděle 21.1.2001
  Po předtýdenním neúspěšném výjedzu na Lysou (je popsán níže) mi to nedalo a opět jsem zkontaktoval kamarády, jestli bychom tento víkend opět nezkusili zdolat Lysou. Ondra s Radkem nemohli, ale aspoň Marek z FM mohli (ten může vždy :-) a tak jsme se domluvili na raním srazu opět ve Frýdlantu.
  Sešli jsme se a začali se domlouvat na trase. Marek totiž navrhoval červenou značku od Ostravice (ze dvou důvodů: 1.chodí tam více lidí a je to tam více prošlapané a za 2. pokud by jsme šli pěšky, tak je to kratší). A tak jsme teda vyrazili nejdříve do Ostravice (jeli jsme po boční cestě a stezce kolem řeky Ostravice).
  V Ostravici si Marek zašel ještě něco koupit do obchodu a pak jsme vyrazli po cestě do prudkého kopce. Cesta byla s ujetým sněhem a mírně posypaná. Jak jsme jeli, tak jsme se museli vyhýbat skupinkám turistů. Po chvíli skončila chatková oblast a skončil i posyp cesty. Na ušlapaném (a ujetém) sněhu občas proklouzlo zadní kolo. Postupně jsme vystoupali po cestě a vjeli jsme stezkou do lesa (pořád jsme se drželi červené značky).
  Pak jsme vyjeli z lesa o ukázal se nám krásný pohled! Dole, v údolí, totiž byla mlha (nebo smog?) a viditelnost pouze pár km, zatímco tady, asi v 1/3 Lysé už bylo vidět mnohém dál. V oklí byly vidět vrcholky beskydských kopců a do toho všeho krásně svítilo zboku sluníčko.... (no prostě idylka :-)
  V tomto místě nás vyfotil taky jeden turista, ale nasměroval to tak, aby v pozadí byl vidět vrchol Lysé - na této fotce to bohužel není moc vidět, ale na tom nejvzdálenějším vrcholu je nepatrně vidět taková menší čárka - a to je vysílač.


  Stoupání na Lysou, asi v 1/3

  Celý kopec jsme rozhodně nevyjeli, hned při dalším vjezdu do lesa jsme na chvíli museli slézt z biků. A tak se to střídalo až na vrchol - chvíli jsme jeli a chvíli šli. Dohromady jsme teda vyjeli asi 2/3 kopce.


  tak tady zrovna šlapem - to jsme už asi ve 3/4 kopce
  v pozadí jde vidět, jaká mlha byla v údolí (nebo to byl smog?)


  to jsme na stejném místě, akorát je to foceno na druhou stranu
  (pro méně bystré: ten stožár v pozadí je vysílač, nacházející se na vrcholu Lysé)

  Kousek po této fotce jsme opět nasedli na biky a ještě tu poslední "rovinku" (rozuměj: "ne moc prudký kopec") se snažili vyjet. V tomto místě foukal dost pruký vítr z boku....


  tak tady vyjíždím po "skoro" rovince

  Jak jsme se přiblížili k lesu, tak jsme opět slezli z biků a šli pěšky už celý poslední zbytek stoupání.


  tak a tady jsme právě zdolali vrchol Lysé hory, podle mapy 1328 m.n.m.

  Náš výkon si zasloužil odpočinek a tak jsme si šli sednout do turistické chaty Šantán (prostě do hospody), kde jsme si dali zelňačku a něco na zapití ;-) Po chvíli odpočinku jsme vylezli ven a zjistili, že: a) na Lyse je krásně, b) už tak moc nefoukal vítr a za c) sluníčko pěkně hřálo (a nebo to bylo tím alkoholem? ;-)
  No prostě jsme se jali podívat na jižní sjezdovku (ta co vede přes cestu) a protože tu bylo málo lyžařů, tak jsme si trošku na kraji zaskákali:


  tady letí Marek...


  ... a tady se snažím o skok já

  Na vrcholu Lysé bylo tak fajn, že jsme tu vydrželi snad hodinu! Nakonec jsme ale stejně museli dolů a tak jsme se rozjeli na ten dlouhý sjezd ( "přenížení" 1000 metrů! ).
  Dolů jsme jeli po stejné trase a byla to dost síla! Oproti minulému roku, kdy jsme oba dva měli ráfkové brzdy, jsme si letos s kotoučovkama dovolovali mnohem více. No prostě jsme to drtili co se dalo (popsat se to moc dobře nadá, to se musí jenom zažít, už jenom to, že naklesáte 1000 metrů je samo o sobě super :-)
  Jak jsme přijeli opět k 1/3 kopce, tak je tady hned za začátkou takový přejezd přes příčnou cestu pro auta a ta cesta je zpevněna pro erozi kládami - a tohle byl pro nás dlaší pěkný skok :-) No Marek opět skákal výš a dál:


  Marek skáče přes hranu...


  ... a teď já

  Tady se musím přiznat, že ten můj skok skončil pádem... :-) , ale ne naštěstí při doskoku (to bych možná nerozchodil), ale až při dobržďování z té velké rychlosti na té prudké stezce. Ale nepadal jsem jenom já (že Marku ;-)
  Marek se střihl zase pěkný pád (takové zalehnutí) v jedné mírné zatáčce, kterou jsme ale jeli dost větší rychlostí. Marek měl ale štěstí, že jsem rychle zareagoval a že jsem ho nepřejel :-)
  Nakonec jsme teda sjeli do Ostravice, zatočili před řekou vpravo a jeli opět po počních cestách a stezkách do Frýdlantu.
  Tohle byla FAKT dost dobrá vyjížďka. Doporučuji všem. +5 bodů! :-)Zpět na Romanovou MTB stránku

Beskydské MTB info | WWW rozcestník | seznam maratonů | Kopřivnický DRTIČ | CykloArt bike klub | beskydské trasyAktualizace: , (C) 1999, webmaster