ryba
CykloArt bike klub
CykloArt bike klub Kopřivnice
Drtič
CykloArt bike klub Kopřivnice
MTB Beskydy
Beskydské MTB info
WWW
CykloArt bike klub Kopřivnice
e-shop CykloArt
CykloArt bike klub Kopřivnice

ryba

CykloArt bikeklub Kopřivnice

úvod, naše akce | členové klubu | kamarádi | odkud vyjíždíme | info o klubu | kontakt | diskuse

podrobné informace o našem klubu
Na horských kolech jezdíme již od r.1990. Náš klub oficiálně vznikl 24.6.1994.Následující informace byly sepsány již dříve. Čekají na aktualizaci.


Historie klubu
aneb vznik a rozvoj mountainbikingu v Kopřivnici v 90.letech minulého století
Aby se dalo pochopit, proč klub vznikl, tak se musíte nejdřív dozvědět co tomu předcházelo.
První horské kolo se v Kopřivnici objevilo pravděpodobně již v roce 1990. V roce následujícím, 1991, už bylo v Kopřivnici bikerů více. Každopádně měli velkou chuť hlavně jezdit a taky udělat něco navíc. Byla to průkopnická doba rozvoje mountainbikingu nejen v Kopřivnici, ale samozřejmě v celé (tehdy) Československé republiky. Možná už v této době se zrodil nápad uspořádat mountainbikové závody. Jisté je, že se uskutečnily jako samostatné (tj. nepatřily do žádného poháru) pod názvem "BIKE EXTREM - 0. ročník" již v roce 1992. Zajímavostí jistě bylo to, že závod v cross country se jel na hodně členitém okruhu v oblasti Červeného kamene v Kopřivnici. Délka okruhu byla přes 20 km a muži jeli 3 okruhy.
Následující rok, 1993, pod názvem "BIKE EXTREM - 1. ročník" patřila již akce do Beskydského poháru. Obsahovala 3 mountainbikové disciplíny, charakteristické pro tu dobu, tj. cross country, down hill a časovku do kopce. Závodů se opět zůčastnilo několik desítek bikerů a v tento rok i několik bikerů z české cross countryové špičky.
Díky úspěchu akce se kopřivnický organizátoři propracovali až k tomu, že následující rok měli pořádat závod jako součást Českého poháru. Bohužel jim toto překazili úředníci místního městkého úřadu, kteří nejdřív akci neoficiálně povolili (přislíbili) a potom oficiálně nepovolili. Závod namísto v Kopřivnici se uskutečnil v Olomouci, a tím bohužel skončila tato krátká éra MTB závodů v Kopřivnici.
Každopádně ale tato doba něco přinesla, a to vznik montaibikového klubu. Bikeři věděli, že když chtějí něco pořádat, tak že se úřady s nimi nebudou bavit jako s jednotlivci a to je přimělo založit vlastní klub. Paradoxem ale je, že první dva úspěšné ročníky víkendových závodů organizovali pod hlavičkou kopřivnických cykloturitsů, což je klub silničářů-turistů, kteří jsou proslaveni hlavně pořádáním známé vytrvalostní akce "Lichnov 24.hodin".
A tak opět hlavně bikovali a účastnili se jiných závodů. V té době např. vrcholila sláva Beskydského poháru - Orion cupu, který později kvůli nedostaku financí zanikl. Někteří členové klubu se těchto závodů účastnili a podporoval je místní cykloobchod CykloArt. A to byl už jenom krůček k tomu, že namísto podpory pár jednotlivců se majitelé prodejny CykloArt rozhodli podporovat tyto bikery jako celek, jako celý klub. To bylo na jaře 1994, dle dochovaných informací již 1.6.1994 byl sepsán první seznam členů, tedy zájemců o členství v klubu a dne 24.6.1994 se uskutečnila první "valná hromada" klubu. Klub byl zapsán jako sportovní klub ASK Tatra Kopřivnice pod názvem "CykloArt bike klub Kopřivnice" a tím oficiálně vznikl.
Kromě účastí na závodu se hlavní čínností klubu staly nedělní vyjížďky. Účast na nich dokonce nepolevovala ani v zimě, dokonce jsme jezdili i po zamrzlé přehradě ve Větřkovicích. A nebo jsme pokoušeli osud na bikrosové trati ve Studénce.
V historii klubu dochází ke zlomu v roce 1997, kdy se zrodily celkem 3 aktivity: pořádaní nezávodního mtb maratonu, vyjížďky s dětmi a klubový zpravodaj.
První ročník MTB marathonu se jmenoval Iron Beskydman, trať měřila přes 135 km, převýšení přes 3500 metrů a z 32 účastníků celou trať projeli poze 4 bikeři, první s časem 12 hodin. Tímto se Kopřivnice opět dostala do povědomí okolních bikerů. Iron beskydman se od druhého ročníku přejměnoval na Kopřivnický Drtič a plynule se zvyšovala návštěvnost až na 460 v r.2004.
Druhou aktivitou byly vyjížďky s dětmi na podzim 1997. Protože měly úspěch, tak se členové klubu rozhodli založit kroužek Junior Bikers (pro děti ve věku 10 až 15 let). Kroužek ukončil činnost v r.2002, pro malý zájem. Pořádáme však jednou ročně závody pro děti, před místním Kulturním domem, v centru města.
Třetí aktivitou byl klubový zpravodaj KOP-SHOCK-BIKE. Sice to byl jen jednostránkový informační občasník, ale myslím si, že po ty 4 roky, co existoval, pomohl při informovanosti bikerů nejen v klubu.
Mezi netradiční akce patřila jednou také bečka, kteoru udělal Tomáš v Lichnově, než šel na vojnu.
To je zhruba vše o dění v té době a o vzniku našeho klubu.

TIP: Na titulní stránce klubu si můžete přečíst mnohaletý archív našich akcí, již od r.1995.Současnost klubu
V současné době funguje klub jako dříve a to jako sdružení různě zaměřených bikerů. A to jak zájmově (XC, DH, FR a částěčně i silnice), tak i výši sportovního nasazení (od závodníků, až po vyjížďkáře). Nejvíce lidí se tak sejde na nedělních vyjížďkách a pak hlavně na některé z klubových větších akcí (prodloužený víkend, Noční Javorníkování, Drtič, ukončení sezóny, Silvestr, či jiná větší vyjížďka během roku).
O chystaných akcích se dočtete na Beskydském MTB infu.
Naopak o akcích, které v našem klubu právě proběhly, si můžete přečíst na titulní stránce klubu.


Vlastní akce - všeobecný přehled
Mezi významnější akce, které pořádáme, patří:
0420_0023.jpg
jarní silniční vyjížďky

dříve, než vyschne terén, trénujeme na silnici na silničkách, nebo slikáchvyjížďky do terénu

základ činnosti našeho klubu, včetně té první, obvykle konané 1.května


25.jpg
vícedenní bikování

každé jaro si někam vyjedem na prodloužený víkend


103-0303_img.jpg
Noční Javorníkování

naše 3-největší akce, v noci vyjedem na Velký Javorník a někdy i na Pustevny


03.jpg
delší vyjížďky

kromě normálních vyjížděk jezdíme i delší, např. na Lysou horu, nebo na SoláňKopřivnický Drtič

naše nejznámější akce, z jedné naší velké "vyjížďky" se stal masový maraton


img_0953.jpg
bajkování v zahraničí

někteří z nás si již několikrát zajezdili v mecce mountainbikingu v Evropě a to v Alpách u jezera Lago Di Garda


dscn7802.jpg
závěr sezóny

i na ukončení sezóny pořádáme vyjížďku, např. na Pustevny a Radhošť


107-0789_img.jpg
Silvestrovská vyjížďka

naše druhá nejznámější akce, kterou jsme založilis vědomím, že na Nový rok nejsme schopni se sejít :-)
Navštěvované akce - všeobecně

  • závody - naši členové se pravidelně zůčastňují různých mtb závodů
    • XC závody, většinou místní (kdysi Orion Cup, Starý Jičín, nyní Valašská 50, na Vel. Javorník apod.)
    • MTB maratony (Král Šumavy, Rally Sudety, Drásal, Šela, apod.)
    • DH závody a Dual slalom - dříve pravidelně Český pohár, nyní jen sporadicky některé místní akce (např. Val.Mez, Čeladná)
  • vyjížďky - pokud nás někdo pozve na vyjížďku do atraktivního místa a pokud je čas a peníze, tak přijedeme. Rádi poznáváme námi neprojeté území. Naposledy jsme byli pozvání na vyjížďku do Holešova a Hostýnské vrchy se nám tak zalíbily, že jsme tam pak několikrát jeli bikovat na celý víkend.
  • starý BIKE FEST Turnov (1996, 97 a 98) - to je akce, které se z našeho klubu zúčastňovalo vždy nejvíc členů. Byli jsme na všech prvních třech ročnících. Nejvíc nás uchvátilo prostředí Českého ráje, nejčastěji jsme podnikali individuální vyjížďky po Českém ráji. Někteří z nás účastnili i maratonu, down hillu a jiných soutěží.
  • výstavy - protože vývoj techniky je také nutné sledovat a i když je řada věcí v časopisech, tak nejlepší je se podívat na novinky v technice na vlastní oči. Proto se také jedeme občas podívat na nějakou tu cyklistickou výstavu (Sport Prague, Moto Velo, nebo teď Sport life)

Slánka při závodu na Velký Javorníknaše bývalá DH trojka, Špindl 1997


1026_0008.jpg
Padající listí, vyjížďka z Fryštáku na Hostýn

Znak klubu
znak klubu Od počátku r.2003 máme znak klubu nový. Změnil se hlavně proto, že se změnilo i logo našeho hlavního sponzora, prodejny CykloArt a také naše původní logo bylo těžko zkousnutelné pro grafiky, např. při návthu prvních dresů.První znak klubu, cca z r.1999
znak našeho bike klubu Tento znak kdysi navrhl člen klubu Víťa. Vedle střední části jsou kostry dravé ryby Piranha, které symbolizovaly dravost některých členů, hlavně ve sjezdu :-) Rybičky jsem si také vypůjčil k menu na těchto stránkách.


Současné klubové dresy
klubový dresklubový dres
V r.2003 jsme si nechali udělat nové klubové dresy. Na dres nám přispělo několik sponzorů: Karat, CykloArt, Cafe bar Shoping park a Servis Kostelník. U XC dresu jsme si nechali udělat dlouhý zip. Navíc část členů si nechala udělat DH/FR dresy.


Předchozí dres, cca z r.1999

klubový dresklubový dres
Stejně tak jako znak, tak klub dlouho neměl klubový dres. Až přes zimu 1999/2000 si členové řekli, že si nenechají klubové dresy vyrobit. Volba padla na ostravskou firmu Cress. No a výsledek vyfocený na jednom bikerovi vidíte sami.


Území, kde nejčastěji bikujeme
mapa regionu Protože bydlíme v Kopřivnici (a někteří poblíž) a to je na okraji Moravskoslezských Beskyd, tak naše vyjížďky směřují hlavně tímto směrem.
Patříme mezi ty bikery, kteří co největší podíl sve vyjížďky jedou v terénu a nebo aspoň po šotolinových cestách. Nejezdíme tedy až pod kopec po asfaltu, ale raději volíme celou cestu terénem - je to sice časově náročnější, ale pro nás mnohém hezčí.

Konkrétně tedy jezdíme tady:
Hned po ruce z Kopřivnice máme tyto 3 kopce: Červený kámen, Bílá hora a Šipka, kde je několik (i když se to nezdá) desítek kilometrů trailů, polních a lesních cest k pěknému bikování.
Středně vzdálené mámé další kopce, západním směrem Puntík a Skalky u Nového Jičína a východním směrem Hukvaldy a Pálkovické hůrky, kde je také řada pěkných stezek.
Tyto první oblasti mají navíc výhodu v tom, že po zimě vyschnou mnohem dříve, než vetší beskydské kopce.
No a naše nejlepší a nejdelší vyjížďky vedou samozřejmě do těch opravdových beskydských vrcholů a kopců, jížním a jihovýchodním směrem, na kopce jako: Velký Javorník a jeho hřeben, Radhošť, Pustevny, Ondřejník, Smrk, Lysá hora a další, kde je již takové nepřeberné množství lesních cest a různých stezek, že biker má během roku co dělat, aby se na řadu míst podíval alespoň jednou za rok.


Junior Bikers

Aktuální info, r.2003:
Bohužel po loňském nezájmu o tento kroužek, a to jak ze strany dětí (přihlásilo se cca 10 a přijížděly např. jen 3) a také sze strany instruktoů (dospělých členů klubu), jsme se na schůzi našeho klubu (12/2002) rozhodli, že letošní ročník kroužku ani nebudeme rozjíždět.
Naši největší akci pro děti tak zůstane organizace a pořádání závodu pro děti před kulturním domem, cca v srpnu 2003.

Všeobecné info o kroužku, historie:
Junior Bikers je kroužek pro děti na horských kolech ve věku 10 až 15 let. Založili jej dospělí členové CykloArt bike Klubu v r.1998 potom, co si na podzim 1997 zkušebně zorganizovali "Vyjížďky pro mládež" a vyzkoušeli si, že jsou schopni s dětmi v terénu jezdit a "uhlídat je" i na silnici. Kroužek fungoval po dobu několikati let, vždy 6 měsíců ročně (3 měsíce před a 3 měsíce po prázdninách). Některé vyjížďky se uskutečňovaly vyjímečně i v červenci.

Činnost kroužku:
- pravidelné vyjíždky - každé pondělí, délka 10 až 25 km
- vyjimečné vyjíždky - o víkendu, délka nad 25 km
- závody - pořádany buď během a nebo samostatně v jiný den vyjížďek

Podmínky přijetí do kroužku:
věk 10 až 15 let, aspoň průměrná fyzická zdatnost, horské kolo v dobrém technickém stavu a samozřejmě cyklistická bezpečnostní přilba
Foto 1 z vyjížďky

členové Junior Bikers zdolali Bílou horu


Foto 2 z vyjížďky

na kraji lesa, v pozadí Štramberská Truba


Závody 29.5.1999

Závody na lyžařské chatě v Kopřivnici
(článek, výsledky a více fotek)

úvod, naše akce | členové klubu | kamarádi | odkud vyjíždíme | info o klubu | kontakt | diskuse

CykloArt bike klub | Kopřivnický DRTIČ | MTB Beskydy | WWW rozcestník

online: | aktualizace: | návštěvnost od 12/1998 | detailní návštěvnost | bannery | webmaster