|
Kopřivnický Drtič 2018 - propozice
-
Datum - sobota 14.7.2018
Z důvodu ochrany přírody v Beskydech nám CHKO nepovolí dřívější termín, Drtiče se tedy jede nejdřívější možný termín, v polovině července. Později Drtiče dělat nechceme, z důvodu dovolených a později z důvodu kratších dnů a chladnějšího počasí.
-
Místo startu a cíle - letní stadión Emila Zátopka v Kopřivnici
Od roku 2005 pro Drtiče využíváme zázemí letního stadionu
v Kopřivnici (stadion na mapě). Pro Drtiče nám vyhovuje, že se na start pohodlně vleze i přes 800 účastníků, v případě deště se před a po Drtiči může hodně schovat pod střechu tribuny, i s koly, v tribuně jsou k disopzici sprchy a sociálky, dále bufet v tribuně a popř. stánek venku na tribuně. Travnatá plocha kolem oválu se zase hodí jako stanové městečko účastníků, od pátku do neděle. Po dojezdu je z druhé strany tribuny k dispozici vapka (popř. vapky).
-
Typ akce - poloorientační nezávodní hobby maratón
Drtič není závod, je to vyjížďka s náročností maratonu a s hledáním trasy, horských chat a tajných kontrol podle itineráře a mapy. Účastníci dostanou při prezentaci kvalitní barevnou mapu o velikosti A3 (plus igelitový sáček na ni, aby se nezničila při dešti, nebo potem).
Smyslem Drtiče je jet po nejdelší trase tak dlouho, dokud člověk může :-) No a až člověk nemůže, tak si může odpočinout, nebo to přehodnotit a kdykoliv se z trasy odpojit, vybrat si z mapy zkracovačku a nebo to rovnou otočit směrem do cíle. Zkracovačky jsou označeny v mapě a jsou to klidnější trasy, ale pokud možno stále v terénu (klidnější z pohledu nejdelší trasy :-) .
Při celodenním putování účastníci sbírají kontroly, ty jsou dvojího druhu: 1. razítka v horských chatách, které si sami orazí do mapy (často to spojují s občerstvením) a nebo "tajné kontroly", to jsou žluté cedule s velkým K, u kterých jsou kleštičky se symbolem, ten si procvaknou na mapu a nebo razítko. Tajné kontroly nejsou ve sjezdu, bývají ve stoupání nebo u rozcestníků. V cíli se pak každému účasníkovi kontroly sečtou všechny dohromady a zapíšou do dojezdové listiny s časem dojezdu.
Při Drtiči tak bikeři mnohem více sledují trasu (oproti závodům), vědí po jaké značce jedou a kde v mapě jsou (tedy většina :-) . Protože nejde o čas, tak si účastníci zastavují u horských chat, nebo u hospůdek, dávají si občerstvení, pití a také i jídlo. To vše dohromady vytváří na Drtiči nezávodní a pohodovou atmosféru. Prostě u nás neuvidíte bezhlavě se řítící dav závodníků do cíle, kteří mnohdy ani neví, kudy jedou :-)
-
Trasa 2018
Trasu zveřejňujeme až nyní, pár dní před Drtičem.
Náročnost trasy bude jako vždy, u nejdelší trasy 120 až 135km a převýšení 3000 až 4000 nastoupaných metrů.
- Jak se Drtič jede
Na Drtiči se jede podle mapy, kterou každý dostane při prezentaci (kvalitní barevná vel. A3). Na mapě je vyznačena nejdelší trasa a také zkracovačky. Většina účastníků jede po nejdelší trase tak dlouho dokud mohou a pokud jim dojdou síly (fyzické nebo někdy i psychické :-), mohou využít některou ze zkracovaček. Tím sice neposbírají všechny kontroly, ale pokud mají minimální počet (obvykle 2ks, přesný počet je vyhlášen před startem), tak mají nárok na pamětní medaili a účast v tombole, pokud dojedou včas. Slabší účastníci už dopředu počítají s kratší trasou a nejslabší si mohou zvolit vlastní trasu, např. první dvě kontroly a nebo někdy první a poslední razítková kontrola.
Kontroly jsou na Drtiči dvoje - razítkové a tajné. Razítkové kontroly K1 až např. K7 jsou běžné turistické razítka v horských chcatách, které používají turisté. Rafinovanější jsou kontroly tajné... :-)
-
Tajné kontroly - aneb mějte oči otevřené
V prvních ročnících Drtiče účastníkům vadilo, že se na Drtiči našli takoví, co jeli Drtiče mezi kontrolami nejjednodušími cestami, obvykle po běžné asfaltové cestě. Proto jsme od roku 2004 začali používat tzv. "tajné kontroly", kterými jsme zpestřili vaše celodenní putovaní beskydskou krajinou. Vtip je v tom, že jejich umístění a ani přesný počet (0 až 4 ks) dopředu nikdo nezná, takže až po dojetí do cíle se účastníci dozví, jestli mají všechny kontroly, nebo jestli některou minuli...
Tajná kontrola je dobře viditelná cedule s písmenem "K" opatřena na lanku malými umělohmotnými kleštičkami, známými z orientačních běhů a nebo razítko. Snažíme se, aby nikdy nebyla umístěna ve sjezdu, obvykle je ve stoupání, na horizontu, nebo u turistického rozcestníku.
-
Pomocné značení trasy - šipka s písmenem "D"
Přestože je Drtič "poloorientační maraton" a nemusel by ze své podstaty být vůbec značen, tak i přesto na některých místech Drtiče trošku značíme. A to hlavně tam, kde nevede po turistických značkách a nebo kde je toto značení slabší (např. ve městech).
Na fotografiích vidíte značení, které na Drtiči používáme.
 šipka na sloupě elektrického vedení |
 šipka na mostě, kde se most podjíží, je to trasa kolem řeky z Frenštátu do Ráztoky |
 šipka na cestě, odbočit prudce vlevo |
 šipka na cestě, směr ke kontrole |
 šipka na cestě, odbočit mírně vpravo, pokračuje se po zkracovačce |
-
Časové limity - 12 a asi 15 hodin
První limit 12 hodin je určen pro ty, co chtějí stihnout losování (start je v 7,30 a po 12 hodinách začíná v 19,30 tombola).
Řada účastníků dojíždí během tomboly (tombola trvá půl hodiny až hodinu, i během ní jsou do losování přidávána čísla všech, co právě dojedou).
Druhým limitem je půlnoc, ale od minulého roku je to komplikovanější, povolení pro průjezd posledním lesním úsekem v CHKO může být omezen se setměním, to ještě upřesníme.
Každopádně kdo tuší, že by mohl dojet za tmy, vezměte si prosím sebou osvětlení!
-
Datumový rozpis, co který den bude
- od ledna 2018 .......... vyřizujeme povolení
- konec dubna ............. hlasování o barvě triček UAX-Drtič
- konec dubna ............. zahájeno přihlašování
- do 31.5. ..................... termín pro levnější startovné, 300,-Kč a současně termín pro objednání a zaplacení triček
- od 1.6. ...................... od tohoto termínu je vyšší startovné 350,-Kč
- 13.7. pátek ............... prezentace od 16 do 21 hod.
- 14.7. sobota ............. prezentace od 6,00 a v 7,30 hod. hlavní START!
Časový rozpis v pátek a v sobotu na Drtiče
pátek
- od 16,00 do 21,00 hod. - prezentace (výdej map s itinerářem a cedulek na řidítka) v tribuně letního stadiónu. Pokud jste z blízka a nebo ubytování, prosím přijďte tento den, pomůžete tím, že v sobotu ráno to bude klidnější, vyhnete se frontě
sobota
- od 6,00 do 7,20 - prezentace (výdej map s itinerářem a cedulek na řidítka) v tribuně letního stadiónu
- po sedmé hodině - uvítání, představení k trati a upozornění na nebezpečné úseky
- v 7,30 hlavní START
- od 7,40 do 8,00 - pokračování prezentace pro opozdilce
- cca v 7,40 druhý START, pro ještě větší pohodáře
- v 19,30 - 1.časový limit, začátek losování tomboly. Tombola se losuje obvykle déle než půl hodiny
- po 20.hodině (možná kolem 21.hodiny) se pořadatelé přesunou do dovnitř budovy a dojezdy účastníků zapisují vevnitř. Současně se sbírají rohy z cedulek od účastníků co dojeli po hlavní tombole, o půlnoci se vylosuje jedna menší cena a pošle se výherci poštou.
- přibližně kolem půlnoci pořadatelé končí se zapisováním dojíždějících
Medaile
Pamětní kovovou medaili má možnost na Drtiči získat skoro každý.
Pokud ji chcete, musíte získat minimální počet kontrol - ten může být každý rok jiný.
Obvykle to ale jsou 2 kontroly. Přesně to potvrdíme - vyhlásíme před startem.
Ceny v tombole
Každým rokem jsou na Drtiči v tombole ceny za několik desítek tisíc. Všechny ceny jsou tedy losované.
V posledních letech bylo obvykle hlavní cenou horské kolo, záleží vždy na sponzorech, jestli nám jej dopředjí i letos. Dále to je různé cyklozboží, ale snažíme se, aby to bylo pěkné zboží, které bychom sami používali, např. značkový batoh Camelback (s vakem na pití), různé pláště, nářadí, cyklocomputer (tachometr), pulsmetr, různé drobnosti (blikačky, ponožky), atd.
Další tradiční cenou je cena z cyklistické prodejny Miry Prašicky, dort s cyklistickým obrázkem :-)
Účastníky upozorňujeme, že Drtič není závod a proto u nás nejsou stupně vítězů a ti, co přijedou z celé trasy nejdříve, také žádné ceny nedostávají. Drtič je opravdu jenom vyjížďka a všechny ceny se losují. Je to proto, abychom na Drtiči zachovali jeho nezávodní a pohodový charakter. Díky za pochopení.
Věk účastníků
Pokud jste neplnoletí, nebo dříve narození, berte svou účast prosím s rozumem.
Pokud se Drtiče zúčastní pravidelně trénující 15-ti letý kluk v doprovodu rodiče, tak se může zúčastnit. Pokud pojede několik např. 17-ti letých kluků spolu (a pojedou pořád spolu), kteří jsou zvyklí v Beskydech nebo podobných horách jezdit, nebo spolu trénují a jezdí závodně, tak také mohou spolu jet. Stejně tak z opačného konce, bikeři ve vyšším věku (nad 60 let) se také mohou zúčastnit, ale je lepší jet s někým, s kým jste zvyklí jezdit, aby vám v případě zdravotních komplikací mohl někdo z blízkých lépe pomoci a zavolat pomoc.
Nejvíce náročný je Drtič samozřejmě pro lidi, kteří pravidelně netrénují a nejsou zvyklí jezdit v takových kopcích, jako jsou Beskydy. Pro ně je to opravdu "velká výzva". Často s brzkým konce :-)
Počet účastníků
Počet účastníků se v posledních letech ustálil kolem 700-800 bajkerů.
Pro přihlašování jsme si dali limit 950 účastníků, protože větší počet bychom z více důvodů nechtěli. Těmi důvody jsou propustnost tratě, kapacita letního stadiónu (také sprchy), příprava materiálu (mapy, sáčky, cedulky na řidítka, medaile, atd).
jak se přihlásit a jak zaplatit
seznam přihlášených - pár dní po přihlášení si u sebe prosím zkontrolujte údaje
trička UAX-Drtič 2018 - je nutné je objednat a zaplatit nejpozději do 31.5.2018
| |
|