ryba
CykloArt bike klub
CykloArt bike klub Kopřivnice
Drtič
CykloArt bike klub Kopřivnice
MTB Beskydy
Beskydské MTB info
WWW
CykloArt bike klub Kopřivnice
e-shop CykloArt
CykloArt bike klub Kopřivnice

ryba

Kopřivnický DRTIČ

úvod | co je to Drtič? | propozice | místo akce | ubytování | doporučená výbava | kontakt | archív | diskuse k Drtiči


Kopřivnický Drtič 2020 - propozice
 • Jak to letos bude
  Ahoj bajkeři, z důvodu nejisté situace letos, kdy opatření proti šíření koronaviru mohou být během léta různě měněny, jsme se společně s vámi rozhodli, že Drtiče uskutečníme ve variantě č.4, tzn. individuálně, nejlépe po skupinkách. Můžete se přihlásit, Drtiče jet po předem připravené trase, samozřejmě tolik, kolik kdo zvládne, pak nám pošlete záznam z trasy (je několik možností, je to uvedeno níže) a nakonec provedeme zápis do dojezdové listiny a na podzim vám pošleme poštou domů v obálce medaili za projetí minimálního počtu kontrol, cedulku na řidítka (jako na památku), nálepku na kolo a popř. tričko, pokud si jej objednáte.

 • Datum = od června do září
  Drtič se letos nejede v jeden konkrétní den, ale můžete jej jet v libovolný den v rozmezí od června do konce září (do 30.9.2020). Letos můžete využít výhodu, že si můžete vybrat den pro Drtiče, který bude vyhovovat vám, např. podle vašeho volna a hlavně podle počasí. Také můžete jet Drtiče v týdnu, kdy na Beskydských vrcholech není tolik lidí. Můžete odstartovat později anebo naopak i dříve, např. v 6 hodin ráno, abyste na projetí celé trasy měli delší dobu za světla.

  Nedoporučujeme jet Drtiče ve dnech 5. a 6.7.2020, kdy se na Pustevnách a Radhošti koná Cyrilometodějská pouť a na celém hřebeni mezi těmito místy bývá velké množství lidí, dlouhé zástupy věřících. Pokud zjistíme, že se ještě nějaký jiný den koná nějaká hromadná akce, dáme vám info sem.

 • Termíny
  - přihlásit se můžete kdykoliv, od 31.5. do ...teoreticky až do konce září 30.9. (tedy pokud se ten den přihlásíte, zaplatíte a stihnete to ještě objet :-)
  - po přihlášení vám přijde info mail, většinou do 1-3 dnů
  - startovné zaplaťte prosím dříve, než vyjedete
  - den kdy pojedete, si můžeze vybrat libovolný, jen doporučujeme nejezdit sami, jeďte nejlépe s kamarády
  - objednávky triček možná uzavřeme o něco dříve, než na konci září, ještě to upřesníme
  - vše vám pošleme poštou najednou (medaili, cedulku, nálepku, popř. tričko), nejdříve v říjnu, určitě do Vánoc - zápisy do výsledkové listiny budeme provádět průběžně 2x-4x měsíčně.

 • Startovné 250,-Kč
  Po zvážení všech nákladů jsme stanovili startovné ve výši 250,-Kč.
  Účastník Drtiče letos získá:
  + kvalitní kovovou pamětní medaili, jako každý rok (jen je třeba ujet minimální počet kontrol, zřejmě Lysou horu...)
  + dodatečně cedulku na řidítka, jako památku na letošní rok
  + nálepku na rám
  + zápis do výsledkové listiny Drtiče 2020
  + dobrý pocit z objetí nádherné Beskydské trasy, nebo části této trasy, nejlépe společně s kamarády
  + dobrý pocit, že pomohl v této nelehké době zachovat tradici Drtiče, aby se i 23.ročník mohl uskutečnit, za to děkujeme!
  + vybrat si den pro projetí trasy Drtiče dle počasí
  + kdo chce zažít Beskydy bez lidí, může jet i v týdnu (jen pozor na malé množství otevřených chat, jídlo raději sebou)

  Co se týče nákladů, letos nemůžeme moc počítat se sponzory, z důvodu horší ekonomické situace a nemožnosti umístit jejich reklamy do prostoru startu a cíle. Navíc máme náklady za obálku v dané velikosti a poštovné za každého účasntíka, tak proto jsme startovné spočítali a zvolili v uvedené výši.

 • Místo startu a cíle
  Běžně Drtič startuje z letního stadionu v Kopřivnici (stadion na mapě), ale prostory letního stadiónu jsou běžně zamknuté a nemůžeme zařídit, aby jej nechali na 4 měsíce odemknutý.
  Proto letos můžete odstartovat od brány letního stadionu, od koupaliště, nebo i z jiného místa v Kopřivnici.
  Nejvíce z vás zřejmě zaparkuje auto na parkovišti u koupaliště.
  Od rozcestníku u koupaliště je také vytvořená trasa ve formátu gpx.
  Úvodní a cílovou fotku se můžete udělat jak u koupaliště, tak také u brány letního stadionu. Je to jen kousek.

  Jinak ve výjimečných případech letos umožňujeme odstartovat i z jiného místa na trase. Těmi případy jsou např. pokud člověk nesežené ubytování v Kopřivnici, ale např. ve Frýdlantě n.O., nebo ve Frenštátě p.R., apod. Nebereme to jako výhodu (ani psychologickou) např. startovat ve Frýdlantě, tedy pod Lysou horou, protože po objetí většiny trasy je dost možné, že po těch velkých horách se vám nebude chtít šlapat na Ondřejník. Pokud ale někdo odstartuje mimo Kopřivnici a bude chtít objet celou trasu, tak musí po trase zajet z Vlčovic přes Janíkovou louku do Kopřivnice a zpět, aby dodržel náročnost trasy stejně jako ti, co pojedou z Kopřivnice a ujedou celou trasu. Proto také je kontrola jak u koupaliště nebo u stadionu v Kopřivnici, tak 2x na Janíkové louce (sedlo kopce Červený kámen). U vás to asi na fotkách poznat nepůjde, ale kdo startuje z Kopřivnice, tak to na fotkách určitě poznáme, kdy se vyfotil v Kopřivnici a na Janíkové louce ráno a na kterých fotkách při návratu :-)

  Pozn.: ať již budete startovat a parkovat auto kdekoliv, tak se nenechávejte cenné věci viditelně v autě, schovejte si je do kufru!


 • Jeďte ve skupinkách!
  Doporučujeme jet Drtiče ve skupinkách, nebo minimálně ve dvojicích. Je to proto, aby vám v případě úrazu kamarádi zavolali pomoc. Je to pravidlo, že ze stovek účastníků Drtiče každý rok někteří nějak spadnou, zraní se a i když většina nasedne a jede dál, tak někteří se zraní více a každý rok někdo skončí v nemocnici. Tak proto jeďte opatrně a jeďte s kamarády.
  Můžete se domluvit v internetových diskusích a můžete jet i v desítkách lidí, jen raději netvořte skupiny o stovkách lidí :-)
  Můžete si domluvit sraz, např. každou sobotu v 7,30 hod. u koupaliště v Kopřivnici...


 • Typ akce
  Drtič i přes letošní zvláštní rok zůstává ve své podstatě stále stejný - není to závod, je to vyjížďka s náročností maratonu, poloorientační s hledáním trasy, horských chat podle itineráře a mapy. Místo tajných kontrol budete hledat několik rozcestníků, nebo míst. Účastníci dostanou předem trasu (v letošním roce 2020 si mohou vytisknout itinerář a stáhnout trasu ve formátu .gpx do mobilu, hodinek, nebo jiného zařízení). Smyslem Drtiče je jet po nejdelší trase tak dlouho, dokud člověk může :-) No a až člověk nemůže, tak si může odpočinout, pokračovat nebo to přehodnotit a kdykoliv se z trasy odpojit, zkrátit si to anebo si to rovnou namířit do cíle.

 • Trasa 2020
  Trasa letošního Drtiče vede po trase: Kopřivnice, Ondřejník, Lysá hora, Sulov-Bílý Kříž, Švarná Hanka, Grúň, Martiňák, Pustevny, Radhošť, Pindula, Velký Javorník a Kopřivnice. Délka cca 125 km. Přesnou trasu (itinerář a trasu ve formátu .gpx ke stažení) dostane účastník emailem po přihlášení.

 • Kontroly
  Při běžném ročníku Drtiče jsou dva typy kontrol, razítka v horských chatách, které si účastník sám orazí a tajné kontroly. Při letošním ročníku budou také dva typy kontrol, horské chaty a dále místo tajných kontrol to může být nějaký rozcestník nebo jiní místo.

 • Záznam z trasy
  Letos, když jako pořadatelé nebudeme na stadiónu při vašem startu a ani při dojezdu, tak je potřeba, abyste nám emailem poslali záznam z trasy.

  Jak nám budete posílat email, tak na prvním místě prosím uveďte:
  účastnické číslo, jméno, počet dosažených kontrol a čas (čas od startu do cíle)

  Buď za sebe a nebo pokud ten záznam posíláte za více lidí, tak uveďte všechny.
  Účastnické číslo jste obdrželi při přihlášení.
  Čas - je to rozdíl mezi časem startu a cílem.
  Např. vyjedete z Kopřivnice v 7,00 hod. a vrátíte se v 17,00 hod., tak čas je 10,00 hodin.

  To, jak průjezd kontrol a trasy doložíte, tak v tom vám chceme nechat volnost.
  Můžete využít kterékoliv z následujících možností:
  a) fotky - fotky ze všech předepsaných 15 míst. Tato možnost je nejjednodušší a je využívaná nejčastěji.
  b) klasické razítka + fotky - razítka z chat do itineráře, k razítkám potom napíšete své jméno (popř. účastnické čísla, přezdívky nebo jména kamarádů, kteří jeli s vámi), vyfotíte, přidáte fotky z kontrol kde nejsou razítka a je to.
  c) elektronický záznam + fotky - např. Stopař na Mapy.cz, STRAVA, Garmin a jiné. K tomu fotky z vybraných míst (z většiny míst), že jste tam vy nebo všichni z vaší skupiny vyjeli. Elektornický záznam je nejlepší hlavně pro ty nejlepší (pro trénující závodníky), uvažovali jsme, že by byl pro prvních např. 10 i poviný.

  V dnešní době se hodně bajkerů vyfotí na nějakém vrcholu, takže to focení by nemělo být obtěžující. Navíc, pokud pojedete ve skupině, tak stačí, že záznam, nebo fotodokumentaci provede pouze jeden z účastníků (např. jeden ze čtyř, jeden z deseti) a pošle to najednou za všechny.

  Pokud si zapnete nějaký elektronický záznam v mobilu, může se stát, že některé mobily se vybijí dříve, než dojedete po celém dni do cíle. Proto si můžete vzít powerbanku a nebo ten elektronický záznam vypnete a zbytek trasy doložíte jen fotografiemi z daných míst (kontrol).

 • Fotky z kontrol - jak poslat?
  - pokud pojede dvojice, tak z výrazného místa stačí 2 fotky, bajker a v pozadí něco z daného místa (např. sloup nebo vysílač na Lysé hoře, na Pustevnách dřevěnice, apod.). Pokud vás někdo vyfotí najednou, stačí z toho místa jedna fotka.
  - fotka od rozcestníku - raději 2 fotky, jednou kolo u rozcestníku, nebo skupinka kamarádů a na druhé fotce detail cedulky, aby šlo i na menší fotce přečíst, kde to je.

  Fotky doporučuji nejlépe nahrát na nějaké internetové fotoalbum (např. Rajče), výhodou je, že u fotek budou vidět i časy, kdy byly vyfocené.
  Popř. můžete fotky poslat i emailem, v tom případě je lepší fotky poslat zmenšené, např. z emailu na seznamu, který vám nabídne automatické zmenšení fotek - fotka pak má např. 200kB místo 2-5MB a do jednoho emailu se tak vleze až 70 ks fotek namísto třeba 3 ks.
  Pokud název fotky obsahuje datum a čas, tak tento údaj nechte tak jak je.
  Pokud budete sbírat razítka a pošlete jejich fotku, tak tuto prosím pošlete nezmenšenou.
  Děkuji.
  Všechny tyto informace jsou důležité, abychom z fotek poznali, že jste na daném místě opravdu byli.
  Na jednu stranu nechceme, aby nám každý poslal 200-300 fotek, proto pro dokumentační účel stačí z každé kontroly 2-3 fotky.
  Na druhou stranu ale, pokud se vám podaří nějaká krásná fotka, např. krajinka, nebo nějaká rarita z trasy, tak takové fotky nám také můžete poslat (nebo odkaz na fotoalbum), mohli bychom pak uděla jedno společené fotoalbum z nejzajímavějších vaších fotek :-)

 • Minimální počet kontrol pro zisk medaile
  Ze zvyku Drtiče je třeba zdolat minimálně 2 velké kopce (dříve to byly třeba 2 kontroly), aby si člověk zasloužil pamětní medaili z Drtiče. Letos je těch kontrol více, hned v Kopřivnici to jsou 4 kontroly, při odjezdu K1 a K2 (start a Janíková louka) a při návratu K13 a K14, takže pro medaili je třeba těch kontrol více. Podmínkou letos je objet minimálně jednu z těchto tras:
  - Kopřivnice, Ondřejník, Lysá hora a zpět
  - nebo Kopřivnice, Ondřejník, Pustevny a zpět.
  - popř. Kopřivnice, Pustevny, Velký Javorník a zpět (ale to je těžší, než 2.možnost)
  Na druhou stranu to není těžké, tyto trasy by měl za celý den zvládnout každý :-) a také, pokud se vám Drtič třeba nepovede zajet (např. z důvodu poruchy na kole, nebo úrazu), pořád máte možnost jej jet znovu, do konce září.


 • Věk účastníků
  Jako každý rok. Všem doporučujeme jet ve dvojicích nebo ve skupinách, ale u mladších 18 let a dříve narozených to berte jako povinnost, jet s někým ať nejedete sami, kdyby se něco stalo.

jak se přihlásit a jak zaplatit

seznam přihlášených - pár dní po přihlášení si u sebe prosím zkontrolujte údaje

trička UAX-Drtič 2020 - stránka s nabídkou tričekúvod | co je to Drtič? | propozice | místo akce | ubytování | doporučená výbava | kontakt | archív | diskuse k Drtiči

CykloArt bike klub | Kopřivnický DRTIČ | MTB Beskydy | WWW rozcestník

online: | aktualizace: | návštěvnost od 12/1998 | detailní návštěvnost | bannery | webmaster